Jest mnóstwo rodzajów kawy. Mnóstwo spośród nich występuje dziko w górach Etiopii oraz Jemenu. My w Polsce stosujemy dwa – arabikę oraz robustę. Arabika jest delikatniejsza, ma więcej mocnych różnych smaków, jest niezwykle wymagająca oraz tymże samym droższa. Robusta jest kwaśna, ma więcej kofeiny, jest mniejszej klasy oraz zdecydowanie tańsza od arabiki. Dołączenie robusty do mieszaniny kawy to więc najłatwiejszy sposób na zmniejszenie jej wartości.

Kawa ziarnista

Kawa ziarnista to ważny oraz niezwykle naturalny sposób jej występowania na sklepowych półkach. Nabywając ją w tejże formie, mamy gwarancję, iż najdłużej zostawi ona wszelkie własne atuty smakowe, podkreślone poprzez określony mechanizm spalania, jakiemu ją poddano. W większości wypadków kawa ziarnista jest także materiałem prawdopodobnie najdoskonalszej klasy.

Najlepsza kawa do ekspresu – arabika, robusta czyli liberika?

Skąd się bierze kawa oraz jakie są jej rodzaje? Droga aromatycznego ziarenka prowadzi z jednego z krajów będących w tzw. pasie kawowym, jaki rozwija się pomiędzy zwrotnikiem Raka oraz Koziorożca. Delikatne oraz wrażliwe na choroby drzewka kawowca potrzebują specjalnej pielęgnacji. Oczywiście w tychże regionach mają najdoskonalsze warunki do rozwoju oraz rośnięcia: temperatury są stałe, świeci słońce, natomiast duże deszcze skrapiają urodzajną glebę. Ich wzrostowi służy też wysokość nad poziomem morza.

Kawa Arabica

Prawdziwa, jakościowa oraz aromatyczna Arabica uprawiana jest często na górskich obszarach Afryki oraz Ameryki Południowej. Klimat, jaki jest na tymże regionie geograficznym, nie jedynie służy uprawie kawy, jednak jest także dla niej najlepszy. Liście oraz ziarna kawy Arabica dzielą się na mnóstwo form botanicznych oraz stosunkowo od rodzaju różnią się wyglądem oraz kształtem. Mają także bardziej regularny wygląd oraz są większe. Ciepły, wilgotny klimat tropikalny oraz mały dostęp promieni słonecznych na obszarach uprawy kawy Arabica powoduje, iż trunek wykonany z kawy z miejscowych regionów jest niezwykle świeży oraz trochę kwaskowy.

Czym się charakteryzuje najlepsza kawa ziarnista?

Na samym szczycie wszelkich cech jakie musi mieć najlepsza kawa ziarnista do ekspresu jest jej świeżość. Więc najlepsza kawa do ekspresu to tylko kawa świeżo wypalana. Natomiast jak ze wszystkim – także z tymże nie należy przesadzać. Zbyt świeża kawa, więc taka, jaka była palona przed 2-3 dniami nie nadaje się, bowiem ma za dużo dwutlenku węgla. Dwutlenek występuje w mechanizmie prażenia, natomiast doprowadzi on do tego, iż po zaparzeniu taka kawa będzie się zanadto pienić. Owa piana zazwyczaj nie ma przyjemnego smaku. Jest po prostu bezsmakowa.